Search
Close this search box.

گفتمانِ توسعه‌‌: نگاه‌ِ جریانْ‌غالب، نگاهِ گاندی‌گرا


چکیده
در دوران اخیر توسعه (شکوفایی)[i] به‌عنوانِ موضوعی اصلی در گفتمان‌های علوم اجتماعی خود را نشان‌ داده است. این موضوع که از برداشت‌های ترومن [رئیس‌جمهور آمریکا] و رُستوْ از رشد اقتصادی شروع شد، با پذیرشِ شکل‌های مختلفِ فکری در دوران پسا-جنگ وارد مراحلِ متعدد شد و به‌تازگی شکل‌هایی مثل توسعه‌ی پایدار و رشد فراگیر را به‌خود گرفته است. نظریه‌ی اصلیِ این مقاله این است که همه‌ی این تلاش‌ها در اثرگذاریِ چشمگیر بر روی بحرانِ پیشاروی توسعه‌ی جریان‌غالب[ii] شکست خورده‌اند. در این بافتار است که برداشتِ گاندی از توسعه توانسته است توجه دانشمندان و فعالان را در سراسر جهان به خود جلب کند. این مقاله تلاش کرده است نقد گاندی به توسعه به‌عنوانِ بخشِ جدایی‌ناپذیرِ تمدنِ صنعتیِ مدرن را بررسی کند و همین‌طور وجوهِ الگوی توسعه‌‌ی اقتصادیِ پیشنهادیِ او را نشان بدهد که می‌تواند پایدار و بادوام باشد.

[تصویرِ گاندی از هندِ رویاهایش، مجمع‌الجزایری از جمهوری‌های روستاییِ مستقلِ تمرکززدایی‌شده، شورایی و با نیرویِ کار و مدیریتِ داوطلبانه‌ بود که بتواند “سلطه‌ی ازلیِ دولت‌ِ متمرکز” بر روستا‌ها را کنار زده و برعکس، الگویی برای شکوفایی (توسعه) در شهرها باشد.
عکسِ بالا، گاندی را در روستا نشان می‌دهد، همان‌جایی که امید اش را به‌ اقدامِ رادیکال، سازنده، و خوداتکای شوراهای آن‌ به‌منزله‌ی هسته‌ی اولیه‌ی دموکراسیِ عادلانه، شکوفا و تعالی‌بخش بسته بود.]
=================================
لطفا ادامه‌ی این بحث را در این‌جا بخوانید.به‌سوی تمدنی عادلانه – دورنمایی گاندی‌وار از حقوقِ بشر و توسعه (شکوفایی)


[i] – development: کلمه‌ی توسعه ترجمه‌‌ی درست این واژه نیست. “شکوفایی” می‌تواند مفهوم بسیار گسترده‌ی آن را در علوم انسانی بهتر منتقل کند. (م.)

[ii] – Mainstream: جریان‌اصلی، جریانِ رایج، هم‌جهت با موج و جریان‌غالب. این تعبیر اشاره به جریان رایجِ یک اندیشه در بینِ خواص و عامه دارد. (م.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.