photo_2016-10-21_22-29-32

،گاندی و استالین

کتابی کلاسیک، کاربردی و زیرپوستی!

از نشر قطره

 

کتابی که با

  ،من، تو، او،

  ما،  شما، و ایشان

 سخن ها خواهد داشت!

کتابی که خواننده را به بازاندیشی در هستیِ فردی و اجتماعیِ خود فرا می‌خواند و او را با هزینه‌ی مدعیات اخلاقی اش روبرو می‌کند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اما چرا گاندی در کنار استالین؟

این دو چه شباهتی با هم دارند؟

photo_2016-10-21_22-29-39

اسم گاندی، را کم و بیش شنیده‌ایم؛ استالین را هم.

یکی درویشی بوده نیمه لخت، با لبخندی مشهور بر لب، که یکی از معماران اخلاقیِ جهان به حساب می‌آید.

دیگری ارتشبدی بوده بی‌لبخند،  که کشوری را از میانه خرابه‌های سرنگونیِ تزاریسم و جنگ اول جهانی در دست گرفت و به شکلی که می‌خواست شکل داد.

این دو چرا باید در کنار هم بنشینند؟!

نویسنده، لویی فیشر؛ شوروی شناس، هند شناس و گاندی شناس شاخصی است که در کتابی کلاسیک، شرح دریافت‌های دست اولش را از این دو، در کنار هم می‌گذارد و با تجربه ای که از سوسیالیسم واقعا موجود و مخاطرات اخلاقی و سیاسی و اقتصادیِ موجود بر سر راه بشر بدست آورده، در هم می‌آمیزد و خواننده را به انتخاب میان این دو دعوت می‌کند:

می‌خواهی استالینی باشی یک درصدی یا ۵۰ درصدی یا صد در صدی؟

!یا گاندی‌‌ای کوچک باشی در حد وسع خود

                                اما با آستینی بالازده، برای دادن هزینه‌ای برای این انتخاب دوران ساز خود!؟

photo_2016-10-21_22-29-48

 و این چنین است که گاندی و استالین، در یک کتاب هم‌نشین می‌شوند !

 

خواننده‌ی گرامی،

– به نقد و نظرتان در همین زیر، خوش‌آمد گفته می‌شود، چون ارزش‌آفرین و  مددکار  رشد اندیشه است!

– می‌‌‌توانید مشترک سایت شوید، با دادن یک ایمیل (در زیر همین نوشته).

–  آدرس کانال تلگرام: www.telegram.me/GahFerestGhKeshani

– پروفایل کامل تر در سایت کاوچ سرفینگ:   www.couchsurfing.com/keshani 

 

غلامعلی کشانی

غلامعلی کشانی

For more info on me, please refer to www.couchsurfing.com/keshani but in short: I am Gholamali Keshani, 60 years old retired translator in Iranian Railway, and still a freelance and volunteer translator for Social action and Hobby, translating what my ideals and moral duties orders me. My contribution and donation response to the free air and light and water and ... is going on the way of social activity and Non violence. Gandhi, Albert Schweitzer, Tolstoy, Thoreau, Roman Roland, and Mostafa Malekian and M. Nikfar are my people of interest. my books has been for free download since 16 years ago in internet, books such as CIVIL DISOBEDIENCE and GANDHI and STALIN. CONTACT: keshanigh@gmail
Previous post “در خانه اگر کس است” و محمد علی موحد
Next post شوایتزر، “بزرگداشت زندگی” و روزگار ما

2 thoughts on “.

 1. حضور محترم استاد گرامی جناب آقای کشانی
  با سلام.
  مدتی پیش در کتابی شرح مختصری از زندگینامه ی “ماهاتما گاندی” و “ژوزف استالین” را به عنوان دو تن از صد چهره ی مشهور قرن بیستم خواندم. دو چهره با دو شخصیت کاملا متفاوت؛ یکی در پی آیین بی خشونتی و دیگری دولتمردی مستبد!
  خبر انتشار کتاب “گاندی و استالین” با ترجمه ی ارزشمند شما مرا بر آن داشت تا هر چه زودتر به تهیه کتاب بپردازم. برای هر خواننده ی اهل مطالعه به سادگی و با مشاهده ی چند برگ اول، تبحر و مهارت تحسین برانگیز جنابعالی در حیطه ترجمه کاملا مشهود است! اما شخصا کتاب مزبور با توجه به عنوان “گاندی و استالین”، انتظارات و تصورات مرا در قالب یک خواننده برآورده نکرد!
  نام کتاب بیانگر توصیف بیشتری به ویژه درباره ی رهبر نهضت استقلال طلبی هند بود، حال آنکه شرح مفصلی از مناسبات سیاسی و احزاب مختلف در شوروی سابق خواندیم که البته و صد البته خالی از لطف نبود.
  در انتظار آثار بعدی شما…
  قلم تان مستدام.

  1. سرکار خانم حسینی گرامی،
   سلام و عرض ادب منو لطفا بپذیرید.
   پیش از هر چیز، باید بگم که کاربرد لفظ استاد، این کمترین رو، هم خجالت زده می کنه و هم می ترسونه.
   از همه ی حسن نظرتون نسبت به نوشته هام خیلی سپاس گذارم. – بله، درک می کنم. انتظارتون برآورده نشده، چون بر اساس عنوان کتاب، فکر می کردید که حداقل نصف متن، به گاندی بپردازه. درسته. خواننده ی محترم دیگری، همین انتظارو داشتند.
   اما نویسنده -که دو کتاب دیگر در مورد خود گاندی نوشته، که یکی شون همون زندگی نامه ای کامل برای گاندی بوده که از روش، ریچارد آتن بورو، فیلم بلند گاندی رو ساخته -در اینجا لازم ندیده به کل زندگی یا جزییات رفتار او اشاره کنه.
   او پرونده ی رفتاری ی گاندی رو در همون دو سه فصلی که عصاره ی نگاه گاندی رو به هستی نشون می ده، بسته. و خیالش راحت می شه که خواننده این نگاه رو نگه می داره تا فصل های بعدی که وحشت او رو از پدیده ای به اسم استالین بازتاب می ده، خونده بشه. استالینی که تازه می خواد بازی ی بمب اتمی رو شروع کنه و جانشینان اش همین نمایش وحشت سازی رو تا همین الان، ادامه بدن.
   جنگ سوم جهانی، وحشتی بود واقعی در دوران جنگ سرد. نویسنده همین وحشت رو خیلی زودتر پیش بینی کرده. چون شوروی بعدها به بمب اتمی رسید. به همین خاطر، نویسنده برای رسیدن به اوون هدف، سعی می کنه که کنه جامعه و جهان استالین-ساخته رو به ما نشون بده تا در آخر بتونیم اوون گاندی ی
   اول کتاب رو که توو مشتمون داریم با این استالین و جهان پر از وحشت اش مقایسه کنیم و در فصل آخر است که دوباره به گاندی بر می گردد و پیشنهاد آخرش رو جلوی ما می گذاره.
   کتاب مرور دو زندگی نامه نیست، بلکه مطرح کننده ی «دو راه» و «یک پیشنهاد» است. راه اول در همان دو سه فصل اول بخوبی مطرح می شه و تکلیف اش روشن.

   – مژده ای دارم برای شما و دوستانی که همین خلاء پیش گفته ی شما رو به درستی مطرح کرده اند. کتاب «گاندی، گونه ای زندگی… و چند نقد و نظر»، الان در نشر قطره چاپ شده. امیدوارم این کتاب نظر شما رو بخوبی تامین کنه.
   این کتاب رو در همین سایت، کمی معرفی کرده ام و بعدا ممکنه کامل ترش کنم.
   همین توضیح بالا رو، در مورد خلاء و ایرادی که حس کردید، به اول چاپ بعدی اضافه می شه تا خواننده دچار تعجبی «بجا» نشه.
   نویسنده ی بزرگوار، باید از همون اول، این توضیح رو به خواننده می داد.
   به امید رهرو بودن عملی ی همه ی ما در راهی که می دانیم و می دانیم.
   با احترام،
   کمترین
   Telegram.me/gahferestghkeshani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.