چاپ سوم: “گاندی و استالین” کتابی برای آستین بالازدن!

 

 

آیا می‌دانید با دادن یک ای‌میل در همین پایین، مشترک این نوشته‌های بی‌سرو صدا خواهید شد؟

هنر حذف، در خدمت دوران سازی و تاریخ سازی

کسانی در رسانه‌ها گفته‌اند اندیشه‌ی گاندی، اندیشه‌ی روز است.

شاید بی‌جا نگفته‌باشند.
از طرف دیگر، عبارتی از او ثبت شده که بهترین لطف دوستان و مخالفان‌اش را به خود،‌ این دانسته که نظرات درست‌اش را به شکلی جدی عمل کنند و همزمان بی‌‌رحمانه نقد کنند.
او در زمینه‌ی سنت، در عین مدارای حداکثری، مرزشکنی است حداکثری، چون قبول دارد که:
اگر کودکی حرفی درست بزند،‌ باید پذیرفت، اما اگر خود برهما، خدای ما، چیزی نادرست بگوید، باید مثل پرِ کاه دورش انداخت.

این شیوه‌ی نگرش شجاعانه و علنی و شفاف به متن مقدس، با نگاه نظری و عملیِ ناروشن استالین، مرد شماره یک شوروی تفاوت دارد. هر دو ظاهرا اهل تخطی از آیات و نصّ باورهای پایه‌ای هستند، اما یکی با “نظرداشت” خودِ خودِ انسان و اخلاق، که  آن دو را برتر از سنت دینی می‌داند، و دیگری با ملاحظه‌ی مناسبات قدرت، چه قدرت فردیِ خود یا قدرت حاکمیت باشد، چرا که برای‌اش مهم نیست که برای تحقق این یا آن آرمان تمدنی و فرهنگی، در امروز یا در آینده، عده‌ای هم خشک و تر با هم بسوزند؛ مهم رسیدن به نقطه‌ی تعیین شده‌است.
این جاست که راهشان به کلی از هم سوا می‌شود.

در کتاب، از این دو رهیافت بیشتر خبردار خواهیم شد.

امروز دوم اکتبر (۱۰ مهر)،‌ سالروز تولد گاندی است که خیلی هم مهم نیست، اما خبر چاپ سوم کتابی در مورد نگاه او و استالین، خبر خوبی است در کساد-بازار کتاب اندیشه و “کتاب به‌طور کلی” در ایران؛ چرا که این چاپ با فاصله‌ی کمی از چاپ اول منتشر شده‌است.

بهتر است بدانیم این کتاب زندگی‌نامه نیست، اما می‌تواند مثل کتاب راهنمای عمل، کار کند!

غلامعلی کشانی

غلامعلی کشانی

For more info on me, please refer to www.couchsurfing.com/keshani but in short: I am Gholamali Keshani, 60 years old retired translator in Iranian Railway, and still a freelance and volunteer translator for Social action and Hobby, translating what my ideals and moral duties orders me. My contribution and donation response to the free air and light and water and ... is going on the way of social activity and Non violence. Gandhi, Albert Schweitzer, Tolstoy, Thoreau, Roman Roland, and Mostafa Malekian and M. Nikfar are my people of interest. my books has been for free download since 16 years ago in internet, books such as CIVIL DISOBEDIENCE and GANDHI and STALIN. CONTACT: keshanigh@gmail
Previous post چاپ سوم: نافرمانیِ مدنی در خدمتِ اخلاق، عدالت و حاکمیت!
Next post فلسفه برای کودک (فبک)، گامی دیگر برای تغییر جهان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.