شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می‌کنند؟

برای اشتراک در همین سایت، کانال گاه فرست و کانال آهستگیْ لطفا کلیک کنید

برای دانلود کتاب‌ها لطفا همین‌جا را کلیک کنید ‌

حسّ‌های سه‌گانه‌ی“شادی، آرامش و امید” ادراکاتی هستند که زیستن رضایتمندانه‌ی ما آدمیان را در فرصت کوتاه میان تولد و مرگ شکل می دهند.
این رضایت و این حس ها با چه ابزار و واسطه‌هایی بدست می‌آیند؟
کدام مردمان و در کجای دنیا در مجموع از زندگی راضی ترند؟
چگونه می‌توان احتمال بروز و حضور وجود رضایتمندی را در خودمان بیشتر کنیم؟
آیا رضایتمندی و سعادت، اسباب و عواملی مادی و عینی می خواهد که با چشم بتوان دید و در خانه ها و کوچه ها و خیابان ها و ادارات و اجتماعات “حس”شان کرد؟
آیا این سه حس فقط به عناصر مادی و عینی وابسته اند یا عوامل دیگری نیز باید در ایجاد آنان دست داشته باشد؟گزارشِ “شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی میکنند؟” شاید بتواند عرصه‌ی پاسخ به یکی از این پرسش ها را باز تر کند:

 

براستی !
شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی میکنند؟
چرا شاد هستند و شادی چگونه به زندگی‌شان راه یافته است؟

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا ملاک های این مقاله می توانند ملاک های معتبری -حتی برای فقط یکی از گوشه های قضیه – باشند؟
آیا ملاک های دیگری بنظرتان می رسد؟
مجله اقتصادی “فوربس ۰۲/۰۹/۲۰۰۹” مردم ‌۱۰ کشور جهان را به عنوان شادترین ساکنان این کره خاکی اعلام کرده است. یکی از معیارهای انتخاب این ‌۱۰ کشور به عنوان شادترین کشورها در جهان، میزان تولید ناخالص داخلی در این کشورها بوده است. کارشناسان مجله اقتصادی “فوربس” طی تحقیقات خود اعلام کردند که ساکنان ‌۱۰ کشور جهان، جزو شادترین و خوشحال‌ترین مردم روی کره زمین به شمار رفته و با توجه به بحران اقتصادی رو به رشدی که جهان را در بر گرفته، مردم این ‌۱۰ کشور باز هم شاد هستند.بنابر گزارش رسمی مجله “فوربس”، کشورهای دانمارک، فنلاند و هلند در صدر این لیست قرار داشته و پس از آن سوئد، ایرلند، کانادا، سوئیس، نیوزلند، نروژ و بلژیک به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.
این در حالیست که بر اساس گزارش مجله فوربس، میزان رضایتمندی مردم از زندگی در دانمارک ۹۰.۱ درصد، فنلاند ۸۵.۹ درصد، هلند ۸۵.۱ درصد، سوئد ۸۲.۷ درصد، ایرلند ۸۱.۱ درصد،‌ کانادا ‌۷۸ درصد ، سوئیس ۷۷.۴ درصد، نیوزلند ۷۶.۷ درصد، نروژ ۷۶.۵ درصد و در بلژیک ۷۶.۳ درصد است.

 

البته در پژوهش‌های دیگری بعضی کشور‌های آمریکای لاتین در کنار و بین این چند کشور ارزیابی شده اند.
برای دیدن اسامی‌شان به آخر مقاله  و همه‌ی مطالب این آدرس نگاه کنید:
بررسی جهانی ارزش‌ها

گفتنی است، یکی از معیارهای انتخاب این ‌۱۰ کشور به عنوان شادترین کشورها در جهان، میزان تولید ناخالص داخلی در این کشورها بوده است، چرا که به عنوان مثال دانمارک با داشتن ‌۶۸ هزار دلار تولید ناخالص داخلی در سال ‌۲۰۰۹ میلادی به عنوان اولین کشور در صدر قرار گرفته است. یکی دیگر از معیارها، میزان ساعت کاری در هفته است، به طوری که در کشورهای اسکاندیناوی مردم کمتر از ‌۳۷ ساعت در هفته کار می‌کنند، ولی در کشورهایی نظیر چین مردم بیش از ‌۴۷ ساعت در هفته کار می‌کنند، اما همچنان از زندگی می‌نالند و از نوع زندگی خود ناراضی هستند.

علاوه بر این، میزان نرخ بیکاری در کشورهایی نظیر دانمارک دو درصد، در نروژ ۲.۶ درصد و در هلند ۴.۵ درصد است اما این میزان بر اساس اعلام وزارت کار آمریکا در این کشور هم اکنون ‌۹ درصد تخمین زده شده است. به همین دلیل گفته می‌شود که این ‌۱۰ کشور جزو بهترین و شادترین مناطق روی زمین به شمار می‌روند و میزان طول عمر مردم در این کشورها ، ‌۸۵ تا ‌۹۰ سال است.

۱. دانمارک “Denmark” 
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۹۰.۱
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۹۲.۳
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۶۸,۳۶۲
نرخ بیکاری: ۲%

کشور پادشاهی دانمارک در صدر این گزارش قرار دارد و بر اساس پژوهش های انجام شده، شادترین مردم دنیا در دانمارک زندگی می کنند. دانمارک در حدود ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و درصد فقر در این کشور بسیار ناچیز است. براحتی میتوان فهمید که چرا دانمارک شادترین مردم جهان را دارد چرا که سطح آموزش و پرورش در این کشور بسیار بالاست. مدارس از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند و میزان شهریه مدارس خصوصی با توان مالی مردم سازگار است و مردم این کشور هم از درآمد خوبی برخودار هستند. دانمارک با کشورهای آلمان، سوئد و نروژ هم مرز است. متوسط عمر افراد در حدود ۷۸ سال میباشد. در آمد سرانه مردم دانمارک ۳۴.۶۰۰ دلار در سال است. دانمارک از دموکراسی، برابری اجتماعی و محیط صلح آمیزی برخوردار و کشوری شکوفا و آباد است.

۲. فنلاند “Finland”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۸۵.۹
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۸.۰
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۵۵,۳۴۴
نرخ بیکاری: ۶.۴%
از نظر روحیه شاد و سطح زندگی مردم فنلاند در رده دوم جهان قرار دارند. دارای ۵.۲۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت است و متوسط طول عمر افراد ۷۹ سال و درآمد سرانه مردم این کشور ۳۰.۹۰۰ دلار است. دارای مرز مشترک با سوئد، روسیه، استونیا و نروژ میباشد. این کشور از نظر استاندارد های بهداشت و پزشکی و آسایش مردم در سطح بسیار بالایی قرار دارد و فقر در این کشور تقریبا قابل ذکر نیست.

۳. هلند “Holland”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۸۵.۱
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۸.۲
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۵۵,۴۵۳
نرخ بیکاری: ۴.۵%
هلندی ها نیز سومین رده از این لیست را به خود اختصاص داده اند. حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقشی در سیاست ندارد و تنها نماد ملی است. هلند در واقع یک دلتای سرسبز است که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد. از این رو هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر بیشتر نیست.

۴. سوئد “Sweden”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۸۲.۷
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۵.۶
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۵۴,۹۰۸
نرخ بیکاری: ۶.۴%
مردم سوئد چهارمین کشور شاد و سرزنده جهان هستند. دارای ۹ میلیون جمعیت و متوسط طول عمر ۸۱ سال و درآمد سرانه افراد این کشور ۲۸.۹۰۰ دلار میباشد. این کشور مالیات بسیار بالایی از شهروندان خود دریافت میکند اما در عوض یکی از بهترین سیستم های سلامتی و بهداشت در اروپا را داراست. مزایای دریافتی و کار و شرایط مناسب آن لبخند بر لبان شهروندان سوئدی میآورد. مردم این کشور براستی از آزادیها و حقوق قانونی برخوردارند. مردم عادی این کشور در صورت تمایل میتوانند نامه های رسمی نخست وزیر را ببینند! سوئد با کشورهای دانمارک، نروژ و فنلاند هم مرز است.

۵. ایرلند “Ireland”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۸۱.۱
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۹۱.۴
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۶۳,۷۸۸
نرخ بیکاری: ۶.۲%
ایرلندی ها پنجمین کشور شاد جهان هستند. ایرلند با ۴ میلیون جمعیت و متوسط عمر ۷۸ سال و درآمد سرانه ۴۱.۰۰۰ دلار در سال و اقتصاد کاملا باز و سیستم آموزشی بسیار بالا و سطح زندگی قابل مقایسه با استانداردهای اروپایی، توانسته است که آسایش و آرامش و شادی را به مردم کشورش به ارمغان بیاورد. مشکل مسکن وجود ندارد و درجه فقر و بیکاری بسیار پائین است. متوسط طول عمر افراد ۸۰ سال و در آمد سرانه مردم این کشور ۳۵.۷۰۰ دلار میباشد.

۶. کانادا “Canada”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۷۸.۰
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۷.۳
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۴۶,۷۹۹
نرخ بیکاری: ۶.۱%
کانادایی ها در رده ششم قرار دارند و دارای ۳۳ میلیون جمعیت و متوسط عمر ۸۰ سال و درآمد سرانه ۳۴.۰۰۰ دلار که خود نشان از آرامش و آسایش است. کانادا دارای سیستم بهداشت و پزشکی فوق العاده بالایی میباشد و درصد جرائم در این کشور بسیار پائین است. کانادا از نظر استاندارد زندگی در رده ۳ کشور بالای رده بندی جهانی قرار دارد.

۷. سوئیس “Switzerland”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۷۷.۴
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۰.۹
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۶۵,۵۶۳
نرخ بیکاری: ۳%
کشور آرام و زیبای سوئیس در رده هفتم جدول شادترین مردم جهان قزار دارد. دارای ۷.۵ میلیون جمعیت است و متوسط طول عمر در این کشور در حدود ۸۱ سال میباشد. نرخ جرائم در سوئیس بسیار پائین است و کشور از زیر بنای محکم اقتصادی برخوردار است. در آمد سرانه مردم این کشور ۳۲.۳۰۰ دلار است. مرکز صلیب سرخ جهانی در این کشور قرار گرفته است. فعالیت های ورزشی از جمله اسکی و قایقرانی نقش بسزایی در زندگی روزمره مردم این کشور دارد. معدل بودجه سلامتی برای هر نفر در این کشور در سال ۳.۴۴۵ دلار است. دارای مرز مشترک با آلمان، فرانسه، ایتالیا و اتریش میباشد.

۸. نیوزیلند “New Zealand”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۷۶.۷
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۵.۵
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۳۰,۵۵۶
نرخ بیکاری: ۴%
نیوزیلند یا زلاندنو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است و در رده هشتم این رده بندی قرار دارد. نیوزیلند فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، بطوریکه استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد. نرخ باروری در نیوزیلند به نسبت کشورهای توسعه یافته بسیار بالا است. هر زن نیوزیلندی به ‌طور میانگین ۲/۲ فرزند را در طول عمر خود به‌ دنیا می‌آورد. امید به زندگی هر کودک دختر ۸۱/۹ سال و هر پسر ۷۷/۹ سال است. نیوزیلند یک کشور عمدتا شهرنشین است. ۷۲٪ مردم در ۱۶ منطقه شهری این کشور زندگی می‌کنند و نیمی از آن‌ها در چهار شهر اصلی اوکلند، ولینگتون، همیلتون و کرایست‌چرچ به‌سر‌ می‌برند.

۹. نروژ “Norway”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۷۶.۵
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۸۴.۳
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۹۸,۸۲۲
نرخ بیکاری: ۲.۶%
نروِژ هم نهمین کشور انتخابی در این مجموعه می باشد. مساحت نروژ ۳۸۵٬۱۵۵ کیلومتر مربع است. ۹۴/۲ درصد خاک کشور، زمین قابل کشت است. نروژ ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر. نروژ یکی از بهترین و مرغوب ترین چاه های نفت دنیا را در اختیار دارد. همین طور بعلت اینکه نروژ را دریا احاطه کرده، یکی از چرخه های اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل داده اند. لازم به ذکر است که نروژ ۳ نوع ماهی دارد که در هیچ جای دنیا یافت نمی شود. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولا ۹ ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارند.

۱۰. بلژیک “Belgium”
میزان رضایتمندی مردم از زندگی: ۷۶.۳
خشنودی پیش بینی شده با زندگی آینده: ۷۵.۵
میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹: $۴۹,۸۸۸
نرخ بیکاری: ۶.۵%
پادشاهی بلژیک، دهمین انتخاب این رده بندی کشوری است در غرب اروپا. پایتخت آن بروکسل است. در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. بلژیک یکی از مهم ترین و اصلی ترین اعضاء اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. زندگی فرهنگی بلژیک به تمرکز بین هر اقلیت گرایش دارد.

ترجمه، برگرفته از سایت پرستاری :

Previous post از قدس چه کم می دانیم!
Next post چند همسران آمریکایی و پیشینه‌ مورمون ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.